زاکربرگ و مشکلی دیگر: چندین کمپانی عظیم جهان فیسبوک را تحریم کردند

20 آبان 1399
...
مهدی یزدی
6 ماه پیش
کوکاکولا و چندین کمپانی دیگر اعلام کردند که تبلیغات در فیسبوک را متوقف خواهند کرد و حالا مدیرعامل میلیاردر این شبکه اجتماعی با مشکل جدیدی روبرو شده و میلیارد ها دلار از سرمایه خود را هم از دست داده است.خلاصه:
توقف تنفر برای سود یا Stop Hate for Profit نام کمپینی است که توسط گروه های مدافع حقوق بشر آمریکا راه اندازی شده و از کمپانی های بزرگ جهان درخواست کرده که به خاطر محتوای نژاد پرستانه و تنفر آمیز در شبکه اجتماعی فیسبوک، آن را تحریم کنند.
کوکاکولا و 90 کمپانی برتر جهان از این کمپین استقبال کردند و حالا فیسبوک با ضررهای میلیاردی روبرو شده است.
این جدیدترین مشکل مارک زاکربرگ، مدیر عامل ثروتمند فیسبوک، در سالی پر از دردسر و مشکل است.
غول تکنولوژی آمریکایی و بزرگترین شبکه اجتماعی جهان یعنی فیسبوک، در چند روز گذشته به خاطر تصمیم کوکاکولا و چندین کمپانی دیگر در رابطه با توقف پخش تبلیغات در این شبکه اجتماعی، میلیارد‌ها دلار ضرر کرده است. حال سوال اینجاست که آیا این اتفاق روی توسعه و عرضه ارز شبه-استیبل کوین (ارزهایی با نوسان قیمتی کم و دارای پشتوانه) لیبرا تاثیری خواهد داشت؟به قصد مخالفت و مبارزه با پست های تنفر آمیز و نژادپرستانه در پلتفرم فیسبوک، کمپانی تولید کننده نوشابه‌های گازدار در روز جمعه اعلام کرد که تصمیم گرفته که به مدت 30 روز پرداخت برای تبلیغات در این شبکه اجتماعی را متوقف کند.
ما از این وقفه استفاده می کنیم تا سیاست های تبلیغاتی خود را دوباره ارزیابی کنیم و اصلاحاتی که باید انجام شود را تشخیص دهیم. ما همچنین انتظار مسئولیت پذیری و شفافیت بیشتری از طرف شبکه اجتماعی طرف قرارداد خود داریم.مدیرعامل کوکاکولا، جیمز کوینسیکوکاکولا، هارشیز (Harshey’s)، لیوایز (Levi’s)، هوندا و یونیلِوِر (Unilever) از جمله 90 کمپانی تحریم کننده شبکه اجتماعی فیسبوک در پیروی از کمپین توقف تنفر برای سود هستند.کمپین توقف تنفر برای سود توسط گروههای مدافع حقوق بشر آمریکا و بعد از مرگ جورج فلوید آفریقایی-آمریکایی به دست پلیس آمریکا راه اندازی شده است. این کمپین مدعی است که فیسبوک به خاطر اجازه انتشار محتوای نژاد پرستانه، خشونت‌آمیز و غیر واقعی، تاثیری فاجعه‌آمیز روی جامعه داشته است.زاکربرگ هم روز جمعه از کمپانی خود دفاع کرد و گفت که این پلتفرم برای حذف محتوای خشونت‌آمیز تمام تلاش خود را کرده و قصد دارد برای مقابله با محتوای مشکل ساز، از برچسبهای مخصوصی استفاده کند.بیشتر بخوانید: بازگشت میلیارد دلاری: جنبه مثبت ارز دیجیتال فیسبوک "لیبرا"به گزارش وبسایت بلومبرگ، کمپانی فیسبوک (که صاحب واتساپ و اینستاگرام هم هست) به خاطر پیروی کمپانی‌های طرف قرارداد از این کمپین ضد نژادپرستی، ضربه بزرگی خورده است. سهام این کمپانی در این مدت کوتاه 8.3 درصد سقوط کرده و مارک زاکربرگ 7.2 میلیارد دلار از دارایی خود را از دست داده است.جدیدترین دردسر این مدیرعامل میلیاردر درست زمانی اتفاق افتاده است که یک هفته بعد از راه‌اندازی قابلیت پرداخت واتساپ در برزیل، بانک مرکزی این کشور آن را مسدود کرد.فیسبوک همچنین به خاطر نحوه مدیریت اطلاعات نادرست مورد انتقاد های زیادی قرار گرفته است. این پلتفرم اوایل امسال اعلام کرد که برای مدیریت محتوای منتشر شده در این شبکه، شروع به استفاده از پروتکلی به نام هیئت نظارت (Oversight Board) خواهد کرد.اخبار نگران کننده برای لیبرا
مشکلات فیسبوک به مشتریان تبلیغات، سیاست مدارها یا واتساپ خلاصه نمیشود. محبوب‌ترین پلتفرم اجتماعی جهان در راه‌اندازی ارز دیجیتال خود، لیبرا (Libra) هم مشکلات متعددی داشته است.مارک زاکربرگ (که بنابر ادعای بلومبرگ ثروتی بالغ بر 82.3 میلیارد دلار دارد) در جلب رضایت مقامات و سازمان های جهانی نیز با مشکلات و مسائل زیادی روبرو شده است. چون آنها نگران تاثیرات منفی این استیبل کوین جدید روی اقتصاد جهانی هستند.نگران آن‌ها این است: ارزش یک استیبل کوین به سبد دارایی پشتیبان آن (مثل یوان، دلار و پوند) وابسته است. نسبتی که فیسبوک و چندین کمپانی دیگری که اتحادیه لیبرا (Libra Association) را تشکیل می دهند، آن را کنترل می کنند. این مسئله، اعتبار و قدرت بانک های مرکزی را تضعیف می کند.همزمان با مشکلاتی که بزرگترین شرکت های جهان در راه ایجاد یک سیستم اقتصادی بین المللی بر مبنای ارز دیجیتال خود با آن روبرو هستند، Web3 (موسسه سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مبتنی بر غیر‌متمرکزسازی فضای وب) به مبارزات خود برای غیر متمرکز سازی فضای وب ادامه می‌دهند.
لینک کوتاه: inovaa.ir/b/13
زاکربرگ فیسبوک

در بحث پیرامون این پست شرکت کنید!

ارسال دیدگاه
...
مهدی یزدی
مهندسی پلیمر، امیرکبیر، ورزشکار

پیشنهاد میکنیم این مقالات را هم بخوانید

0 دیدگاه